حقوق بشر از دیدگاه امام خمینی (ره) /فیلم

 

 

‏‏در نظام اسلامی، هنجارهای فرهنگ اسلامی با موازین حقوق بشر (به مفهوم لیبرالی آن) سازگار نیست چه آن‌که نشو و نمای حقوق بشر در متن اسلامی آن، به دلیل مبتنی بودن بر یک جهان‌بینی خاص، منجر به ارائه صورت‌بندی منحصر به فردی از حقوق بشر می‌گردد، در همین راستا اندیشمندان مسلمان، تلاش‌هایی در جهت تطبیق و نقد و بررسی حقوق بشر بر مبنای اسلامی و لیبرالی آن نموده‌اند که از جمله ایشان، فیلسوف گرانمایه و متفکر بزرگ اسلامی امام‌ خمینی (ره) می‌باشد. ‏

‏‏ایشان وجود حقوق فردی و آزادی‌های عمومی را جزو شروط پایه‌ای حکومت‌های مردم‌سالار می‌دانند و آزادی بیان و عقیده افکار، احزاب، مطبوعات و ... را در چهارچوب قانون، اسلام و مصالح جامعه حق همه مردم، حتی اقلیت‌های مذهبی جامعه می‌دانند و به آن تعلق خاطر دارند.

 

ایشان حکومت اسلامی را حکومتی شکل‌گرفته بر پایه مردم‌سالاری دینی می‌دانند که مشارکت مردم در امور سیاسی کشور را حق مردم دانسته‌اند. از لحاظ سیاسی امام حکومت اسلامی را در تحلیل نهایی حکومتی می‌دانند که هدف نهایی آن برقراری عدالت و رعایت حقوق مردم است و مبارزه با حکومت‌های جور و ستم را وظیفه الهی می‌دانند، در نتیجه جنگ و دفاع را در راستای احقاق حق مظلوم و اجرای عدالت امری واجب و همگانی می‌شمارند.

  

 

 

نوشته شده توسط: admin 

نظرات