گذری کوتاه بر اولین مراسم بزرگداشت پیروزی انقلاب

اولین مراسم بزرگداشت پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در روز ۲۲ بهمن ۱۳۵۸ در میدان بزرگ آزادی برگزار شد. مردم غیور ایران در اذهان خود حماسه ها و دلاوری های دوران پر خاطره و پرشور ایام انقلاب را تداعی می کردند، مطبوعات و جراید نیز با بیان خاطرات و چگونگی پیروزی نور بر ظلمت، این حادثه عظیم قرن را جشن گرفته بودند. میلیونها نفر ایرانی در نخستین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در میدان آزادی اجتماع کرده بودند تا شاهد رژه شکوهمند ارتش اسلامی و ملی و نیروهای شهربانی و ژاندارمری جمهوری اسلامی باشند. علیرغم این که بسیاری از افراد برای دیدن جشن بزرگ انقلاب در میدان آزادی از اقصی نقاط کشور حاضر شده بودند، در شهرها و شهرستانهای مختلف نیز، این جشن به صورت رژه در مقابل تمثال مبارک رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره)صورت گرفت و هموطنان با ریختن نقل و نبات و شاخههای گلی بر سر رژه روندگان و با دود کردن اسپند، مقدام برادران سرباز را گرامی می داشتند.

مراسم باشکوه سان و رژه نیروهای مسلح با شرکت رئیس جمهور، جمعی از اعضای شورای انقلاب، وزرا شخصیتهای کشوری و لشکری و تنی چند از میهمانان خارجی برگزار شد و علیرغم باران شدید این مراسم، به نحو احسن برگزار گردید. مردم در نخستین ساعات بامداد در میدان آزادی، خیابان آزادی و اتوبانهای محمدعلی جناح و سعیدی اجتماع کردند. کثرت جمعیت به حدی بود که حرکت وسائل نقلیه پلیس و پاسداران در این محل ها غیر ممکن بود. مردم پیوسته علیه کارتر شعار میدادند و برای سلامتی امام دعا می کردند. ساعت ۱۳/۳۰ دقیقه رژه سپاه پاسداران، ارتش و نیروهای مسلح آغاز شد. در پیشاپیش رژه روندگان پلاکارد پارچه ای بزرگی با تصویر استاد دکتر علی شریعتی و عدهای از شهدای انقلاب اسلامی با مفهوم - از جان خود گذاشتیم، با خون خود نوشتیم یا مرگ یا خمینی - حمل می شد. در این مراسم ابتدا اعضای دژبان، دانشجویان دانشکده افسری و پس از آن پاسداران سپاه انقلاب اسلامی و افراد کمیته و اعضای ارتش از مقابل جایگاه و از میان مردمی که فریاد می زدند: درود بر برادر ارتشی ، ارتشی، پاسدار خدانگهدار تو، خمینی خمینی خدا نگهدار تو ، ارتش بیست میلیونی گوشی بفرمان تو گذاشتند. پس از آن افسران، دانشجویان دانشکده افسری و درجه داران شهربانی، ژاندارمری و نیروهای زمینی، هوایی و دریائی و سپس واحدهای موتوری ارتش جمهوری اسلامی ایران در حالی که به شدت باران می بارید از مقابل جایگاه که مزین به کلام ا... مجید بود، عبور کردند.

در این مراسم باشکوه رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره)پیامی به ملت ایران داشتند که این پیام توسط فرزند برومند ایشان حجه الاسلام حاج سید احمد خمینی قرائت شد . متن این پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحيم

سالروز پیروزی انقلاب عظیم ایران را به مستضعفین جهان و مسلمانان عموما و ملت شریف و شجاع ایران تبریک عرض می کنم. در چنین روز فرخنده ای حق بر باطل و جنود رحمانی بر اولیاء شیطان و حزب الله بر طاغوت و طاغوتیان غلبه نمود وحکومت عدل اسلامی مستقر گردید و دست انتقام حق از آستین ملت رزمنده ایران بیرون امد و نصرت اعجاز آمیز اسلام بر کفر تحقق یافت، در چنین روز مسعودی همبستگی قشرهای ملت دلیر روزافزون و ارتش و سایر قوای انتظامی وفاداری خود را به اسلام و ایران نشان دادند و میهن خود را از شر طاغوتهای زمان که در راس آنان دولت آمریکاست رهائی بخشیدند.

درود بر چنین ملت زنده و هوشیار و آفرین بر قوای انتظامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جاوید باد پرچم پرافتخار الله اکبر که رمز پیروزی معجزه آسای ملت بزرگ ایران است. پیروزی عظیمی که در ظرف یک سال فقط یک سال دفتر سپاه جباران را به هم پیچید و اساس جمهوری اسلامی را برقرار نمود آنچه در انقلابات غیر اسلامی در سالهای طولانی حاصل نشد در سایه اسلام بر ملت عزیز ما در ظرف یک سال تحقق یافت و آنچه در انقلاب ها با کشتار میلیونی و زندان میلیونها بثمر رسید در انقلاب ما با کمترین ضایعه و بزرگترین دستاورد حاصل شد. ماگرچه شهدای گرانمایه و جوانان برومندی را از نور انقلابمان و خواهران و برادران معلولی که سرمایه انقلاب اسلامی ما هستند و از احترام خاصی در میان ملت قدرشناسی ما برخوردارند ولی در عوض ملتی بزرگ را نجات دادیم و چنگال گرگان آدم خوار و وحشیان به صورت آدمی را از شریان حیات امتی عظیم الشان قطع کردیم و با خواست خداوند و اراده مصمم ملت عزیز تا ابد صحنه میهن اسلامی خود را از لوث وجود جنایتکاران بی فرهنگ و خیانتکاران غارتگر پاک و در تحت لوای پربرکت الله اکبر برای هم میهنان خود ازادی و استقلال .تامین نمودیم .

من بارها گفته ام و هم اکنون اعلام میکنم که ایران باید تا قطع تمام وابستگی های سیاسی- نظامی - اقتصادی - فرهنگی خود از آمریکا به مبارزات قاطع خود علیه این جهانخوار بی رحم ادامه دهد و بعد در صورتی که ملت بیدار و شریف ما اجازه دهد ارتباط بسیار عادی خود را در حد سایر کشورها با آمریکا برقرار میکنند. من بارها گفته ام و در این روز بزرگ می گویم- تا قطع تمام وابستگیها به تمام ابرقدرتهای شرق و غرب مبارزات آشتی ناپذیرانه ملت ما علیه مستکبرین ادامه دارد همه می دانیم که جهان اسلام در انتظار به ثمر رسیدن کامل انقلاب ما است از تمام کشورهای زیر سلطه برای به دست آوردن آزادی و استقلال کاملا پشتیبانی می نمائیم و به آنان  صریحا می گوییم که حق گرفتنی است قیام کنید و ابرقدرتها را از صحنه تاریخ و روزگاربراندازید. من بارها گفته ام و هم اکنون هشدار میدهم که اگر شرق ستم کشیده و آفریقا به خودشان متکی نباشند تا ابد گرفتارند. بیائید روی پای خودتان بایستید و بر غرب بتازید و آنان را از میدان بدر کنید. من از گوشه بیمارستان به آفریقا و شرق زیر سلطه و تمام کشورهای تحت ستم اخطار می کنم که متحد شوید و دست آمریکای جنایتکار را از سرزمینهای خود قطع کنید، دست امریکا و سایر ابرقدرتها تا مرفق به خون جوانان ما و سایر مردم مظلوم و رزمنده جهان فرو رفته است ما تا آخرین قطره خون خویش با آنان شدیدا می جنگیم چرا که مرد جنگیم، ما انقلابامان را به تمام جهان صادر می کنیم چرا که انقلاب ما اسلامی است و تا بانگ لا اله الاالله و محمد رسول الله بر تمام جهان طنین نیفکند مبارزه هست و تا مبارزه در هر کجای جهان علیه مستکبرین هست ما هستیم ما از مردم بی پناه لبنان و فلسطین در مقابل اسرائیل دفاع میکنیم اسرائیل این جرثومه فساد همیشه پایگاه امریکا بوده است، من در طول نزدیک به بیست سال خطر اسرائیل را گوشزد نموده اما باید همه بپاخیزیم واسرائیل را نابود کنیم و ملت قهرمان فلسطین را جایگزین آن گردانیم. ما از ملت مسلمان و دلیر افغانستان کاملا پشتیبانی می کنیم ملتی که علیه تجاوزگران به مبارزه برخاسته اند - بدانند که خدا با آنان است هر چه بیشتر صفوف خودشان را فشرده تر کنند و با ایمان راسخ بجنگند تا پیروز شوند- و بدانند که پیروزی نزدیک است.ملت عزیز ایران، شما  شرق تجاوزگر و غرب جنایتکار را به وحشت انداخته اید هیچگاه با هیچ قدرتی سازش نکنید که یقین دارم نمی کنید و هر کس در هر مقام که خیال سازش با شرق و غرب را داشت بی محابا و بدون هیچ ملاحظه ای او را از صفحه روزگار براندازید که سازش با شرق و غرب خودباختگی است و خیانت به اسلام و مسلمین است امروز روز شهادت و خون است وما هر روز انتظار هر گونه توطئه را در سراسر ایران داریم ولی مکتب اسلام عزیزمان دستور میدهد تا دست از آزادی خواهی و استقلال طلبی بر نداریم  ما نیز برنخواهیم داشت این جانب مع الاسف بواسطه منع پزشکان نتوانستم در جشن ملت غیوروارتش اسلامی شرکت کنام ولی دلم با ملت شریف ، ارتش اسلامی – ملی و سپاه پاسداران است و دعای ناچیزم بدرقه انان وتا رمقی دارم چون خادمی فداکار در خدمت همه هستم و از خداوند متعال عظمت اسلام و رفاه جامعه مسلمین را خواستارم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته. روح الله الموسوی الخمینی ۲۲ بهمن ۵۸

نوشته شده توسط: محمد 

نظرات